VIII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej

VIII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej

„Jeśli masz fach w ręku, to szybko znajdziesz dobrze płatną pracę”

Na Politechnice Rzeszowskiej 27.02.2020 odbył się VIII Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej.

 

Podczas VIII Salonu Edukacji Zawodowej i Technicznej na Politechnice Rzeszowskiej szkoły przekonywały ósmoklasistów, że warto uczyć się konkretnego zawodu. Rynek pracy potrzebuje fachowców. Absolwenci znajdują bardzo szybko bardzo dobrze płatne zatrudnienie.

Zbliża się czas naboru do szkół ponadpodstawowych, dlatego placówki starają się przekonywać ósmoklasistów i ich rodziców, że szkoła branżowa czy technikum to dziś dobry wybór, nie blokujący drogi do dalszej nauki.

– Zależy nam na tym, by propagować szkolnictwo zawodowe, bo miasto dysponuje bardzo dobrą siecią szkół – podkreśla Zbigniew Pinkowski, prezes Stowarzyszenia Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej, dyr. „samochodówki”. – Kształcą w różnych zawodach poszukiwanych obecnie przez pracodawców, zarówno w Rzeszowie, jak i na Podkarpaciu.

Irena Jamróz, dyr. ZS Energetycznych w Rzeszowie dodaje, że właściwie we wszystkich zawodach, w których kształcą rzeszowskie szkoły, absolwenci są cenionymi fachowcami. Dlatego pracodawcy już wśród uczniów wyszukują przyszłych pracowników.

– Musi być ta naturalna zastępowalność pokoleń, bo inaczej gospodarka będzie kulała – mówi dyrektor Pinkowski. Dlatego z niepokojem obserwuje odwrót od szkolnictwa zawodowego, a renesans szkół ogólnokształcących.

Czyżby brzmienie „szkoła zawodowa” świadczyło o czymś gorszym? Absolutnie nie. Na rynku poszukiwani są właśnie prawdziwi zawodowcy, świetnie przygotowani do wykonywania takich profesji, jak np. kucharz, mechanik samochodowy, mechanik lotniczy, elektryk, budowlaniec, ciastkarz.

(…)

Najskuteczniejszą zachętą są konkretne zarobki po tych szkołach.

Ostatnio głośno było w mediach, że w Michałowie na Podlasiu powstaje klasa disco polo, choć w rzeczywistości to profil estradowy. Nowa klasa ma być sposobem na ratowanie liceum, któremu groziła likwidacja.

Czy my również mamy unikatowe, oryginalne kierunki? Jest ich sporo. Dla przykładu tylko, w Zespole Szkół Samochodowych można się na przykład uczyć zawodu mechanika motocyklowego. ZS Mechanicznych kształci techników mechaników lotniczych, techników awioników, ZS Spożywczych – techników eksploatacji portów i terminali, ZSKU – techników transportu kolejowego, techników dróg i mostów kolejowych.

Relacja Nowiny24.pl

 

Leave a Comment