Spotkanie autorskie „Koniec świata”

            25 września 2017 r. , młodzież naszej szkoły, klasa II adT wraz z opiekunami p. Rafałem  Domarskim oraz p. Michałem Ratajczakiem uczestniczyła w  spotkaniu autorskim pt. „Koniec świata” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Filię Nr 7 w Rzeszowie, z którą od lat współpracujemy.

Autorka powieści Pani Monika Małgorzata Lis – już od pierwszych chwil spotkania zaczarowała młodych słuchaczy swoją opowieścią o tworzeniu książki. Opowiedziała o całym procesie powstawania książki – od pracy nad jej treścią z pomocą redaktorki, przez decyzję o formie jej wydania (bez pomocy wydawnictwa, czyli biorąc się za self-publishing), aż po przygotowanie książki do druku. Warto wspomnieć, że środki na druk uzyskała dzięki crowdfundingowi, czyli finansowaniu społecznemu.  Stwierdziła, że kiedy autor decyduje się na samodzielne wydanie książki „przestaje już być autorem, a zaczyna być przedsiębiorcą. Trzeba mieć dużo samozaparcia, żeby nie poddać się podczas całego tego szaleństwa związanego z wydawaniem i promocją książki.”

Podczas spotkania młodzież miała możliwość porównania dobrego i złego tekstu, który Autorka przygotowała, by uwrażliwić słuchaczy na błędy, jakie mogą wyniknąć przy pisaniu książki. Pokazała, jak wyglądały dialogi przed i po pracy z redaktorką. Rozprawiła się ze stereotypem, że pisarz to ktoś, kto buja w obłokach i co jakiś czas spływa na niego wena. Pokazała, ile pracy potrzeba, aby opowieść uzyskała ostateczny kształt. Podzieliła się też kulisami tworzenia postaci występujących w jej książce. Dlaczego główna bohaterka ma na imię Melania? Na czym polega randkowanie z bohaterem? Czy łatwo można zatracić się w świecie fikcji? O tym słuchała młodzież podczas spotkania, a o kulisach pracy pisarza można przeczytać na blogu autorki  (monikamalgorzatalis.pl).

Pani Monika zaprosiła wszystkich słuchaczy do odwiedzenia jej w social mediach i przesyłania recenzji powieści. Można ją znaleźć na Facebooku, Instagramie czy Youtubie pod hasłem „Monika Małgorzata Lis”. Powieść dostępna jest w sprzedaży na jej stronie internetowej www.monikamalgorzatalis.pl.

 

Leave a Comment