„Spływ Niepodległości”

„Spływ Niepodległości”

W dniu 28 czerwca grupa uczniów Samochodówki wraz z uczniami z ZS ZDZ w Rzeszowie wzięła udział w spływie kajakowym na rzece Wisłok. Spływ odbywał się pod hasłem „”Samochodówka dla Niepodległej”. Poprzez aktywny wypoczynek, troskę o kulturę fizyczną i poznanie naszego regionu chcieliśmy uczcić 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Kajakową przygodę rozpoczęliśmy o 7.30 od wyjazdu autobusem kursowym z ul. Bardowskiego w kierunku Czudca. Zbiórka przy drewniany (jeszcze) moście drogowym na tzw. czudeckim Zawisłoczu. Po krótkim instruktażu komandora spływu i modlitwie wyruszyliśmy w stronę Rzeszowa. Łącznie 20 kajaków. Pogoda nam sprzyjała, można powiedzieć, że aż za bardzo, bo słońce nieźle przypiekało (co można było stwierdzić wieczorem patrząc na zarumienione nogi…). Na szczęście wiał niewielki wiaterek, który dawał trochę ochłody. Tylko woda w rzece po ostatnich ulewach nie zachęcała do kąpieli… Większość wodniackich żółtodziobów (ponad połowa uczestników) przez pierwsze kilka kilometrów spływu walczyła z nurtem, kamieniami, wiosłem i dziobem kajaka, który nie za bardzo chciał się słuchać 🙂
Postój na przysłowiową kanapkę urządziliśmy w Zarzeczu. Zaraz po nim trzeba było pokonać próg skalny na rzece, co znamienitej większości świetnie się udało (poza wlaniem się wody do kilku kajaków). Tylko jedna osada miała problem, bo osiadła na mieliźnie, a potem jeden z uczestników wysiadłszy z kajaka został w przybrzeżnej wodzie, a jego sternik nie mógł sobie poradzić z kajakiem, żeby wrócić po kolegę 😉 Jednak przy pomocy ks. Wojciecha z ZS ZDZ – doświadczonego kajakarza – udało się opanować sytuację.
Około godziny 13:00 wpłynęliśmy na wody Zalewu Rzeszowskiego. Niestety woda stawała się coraz gorsza. W końcu dopłynęliśmy do przystani, niedaleko rzeszowskiej zapory. Tam po załadowaniu kajaków spływ został rozwiązany. Niestety, zaplanowany grill nie do końca się udał 😉
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji spływu: Zygmuntowi Solarskiemu – doświadczonemu Przodownikowi Turystyki Kajakowej PTTK oraz pozostałym opiekunom: Tomaszowi Skibie – nauczycielowi wf-u z ZS Samochodowych oraz ks. Wojciechowi Środoniowi i Tomikowi Mucha z ZS ZDZ w Rzeszowie.
Zapraszamy na kolejny 🙂
ks. Grzegorz Złotek

Leave a Comment