Ruszyła akcja Czytaj PL. Za darmo można wypożyczyć 12 książek w wersji elektronicznej

Przez cały listopad trwa akcja Czytaj PL, polegająca na bezpłatnym wypożyczaniu książek elektronicznych.

Książki dostępne w ramach akcji promującej czytelnictwo, można wypożyczać przez zeskanowanie kodu QR znajdującego się na plakatach (trzeba to zrobić za pomocą aplikacji Woblink).

Przez cały listopad czytelnicy mogą za darmo wypożyczyć dwanaście e-booków i dziesięć audiobooków. Wśród proponowanych bestsellerów jest literatura piękna, fantastyka, kryminały, reportaże oraz tytuły popularnonaukowe:

 • Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”;
 • Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy”;
 • Holly Black „Okrutny książę”;
 • Paulina Łopatniuk „Patolodzy”;
 • Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach”;
 • Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”;
 • Jakub Małecki „Nikt nie idzie”;
 • Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów”;
 • Robert Małecki „Skaza”;
 • Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4”;
 • Jeff Haden „Mit motywacji”;
 • Wiesław Myśliwski „Ucho igielne”.

Akcja trwać będzie do soboty 30 listopada, ale użytkownicy otrzymają także siedem dodatkowych dni na dokończenie rozpoczętych książek.

W 2019 roku akcja jest obecna aż w 21 miastach Polski, a także w 1305 szkołach ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Po raz drugi akcja przekracza też na taką skalę granice państw – jej plakaty trafiły do 8 Miast Literatury UNESCO na całym świecie! Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć niezwykle popularne bestsellery.

Poniżej możesz zapoznać się z krótkimi opisami tytułów akcji Czytaj PL 2019, które pobierzesz na swojego smartfona lub tablet.

Jak skorzystać z darmowego e-booka lub audiobooka w ramach akcji Czytaj PL 2019?

Organizatorzy akcji umieścili na plakatach kody QR dające dostęp do 12 bestsellerów, z których wiele to nowości z 2019 roku. Aby skorzystać z dostępu do książek wystarczy zeskanować kod, aby do końca listopada cieszyć się darmowymi e-bookami i audiobookami.

 • Pobierz darmową aplikację mobilną Woblink (linki do sklepów App Store i Google Play znajdziesz na dole tego wpisu).
 • Zeskanuj kod QR z plakatu akcji.
 • Czytaj lub słuchaj wybranej książki za darmo do 30 listopada 2019 roku.

Oto tegoroczne tytuły, które możecie znaleźć:

 1. „Chrobot” – Tomasz Michniewicz (Wydawnictwo Otwarte)
  „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” jest najnowszą książką nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza. Tym razem autor zabiera czytelników w niezwykłą i refleksyjną podróż do siedmiu różnych miejsc świata pokazując te same etapy ludzkiego życia, ale z zupełnie różnej perspektywy – mieszkańca Japonii, Kolumbii, Indii, Ugandy, Zimbabwe, Finlandii oraz USA. Czytelnik towarzyszy siódemce bohaterów od dzieciństwa przez dorastanie, aż do dorosłego życia i razem z nimi przeżywa ich problemy, smutki, radośni, klęski i wyzwania. „Chrobot” pozwala zobaczyć jak wiele zależy od miejsca urodzenia.
 2. „Mit motywacji” – Jeff Haden (Wydawnictwo Marginesy)
  Autor felietonów dla portalu Inc.com, a także tekstów publikowanych w takich magazynach jak „Time” oraz „Fast Company”, Jeff Haden postawił sobie za cel zbadanie przeszkód, jakie stoją na drodze do odniesienia sukcesu. Bierze również na świecznik zdarzenia powodujące, że tracimy zapał do działania. W swojej książce „Mit motywacji” przedstawia taktykę, dzięki której będzie możliwe utrzymanie stałej chęci do działania, a także przypływu dopaminy. Haden przestawia swoje strategie i spostrzeżenia mogące zmienić podejście do celów zawodowych i osobistych – udowadnia, że sukces opiera się na ciężkiej, regularnej pracy, a nie na pojedynczych zrywach.
 3. „Skaza” Robert Małecki (Czwarta Strona)
  „Skaza” to mroczny kryminał osadzony na polskiej prowincji, który otwiera nową serię powieści Roberta Małeckiego. To właśnie za tę powieść Małecki otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru 2019.
  Zima 2018 roku. Z jeziora skutego lodem wyciągnięto zwłoki nastoletniego chłopca. Patolog jest przekonany, że jego śmierć jest wynikiem wypadku. Również pozbawione jakichkolwiek znaków wskazujących na przestępstwo jest ciało bezdomnego mężczyzny. Oba zgony wydają się być przypadkowe. Łączy jest tylko zimowa pełna mrozu noc. To za mało by rozpocząć śledztwo, jednak komisarz Bernard Gross przeczuwa, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać. Gross zaczyna zadawać pytania, które prowadzą do tajemniczego zaginięcia sprzed lat.
 4. „Nikt nie idzie” – Jakub Małecki (Wydawnictwo SQN)
  „Nikt nie idzie” to powieść Jakuba Małeckiego, autora m.in. powieści „Ślady” nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE i bestsellerowych tytułów „Dygot” i „Rdza”. Po tym, jak Olga zobaczyła go pierwszy raz, ciągle powracał do niej w myślach. Ona jest samotna, a on zamknięty we własnym świecie. Losy tej dwójki przetną się w chwili tragicznego zdarzenia.
  W „Nikt nie idzie” autor prowokuje czytelnika do okrycia prawdziwego biegu zdarzeń na podstawie rozsypanych wspomnień. Powieść budzi wiele emocji i zostaje z czytelnikiem na długo po zakończonej lekturze.
 5. „Jeszcze się kiedyś spotkamy” – Magdalena Witkiewicz (Wydawnictwo FILIA)
  To pełna wzruszeń historia o miłości w obliczu wojny, życiowych wyborach, a także o rodzinnych tajemnicach mających większe znaczenie, niż ktokolwiek mógłby podejrzewać. Bohaterowie powieści Magdaleny Witkiewicz zadają sobie pytanie, jak mogłoby potoczyć się ich życie, gdyby nie wojna. Sabina, Adela , Franciszek, Joachim, Janek i Rachela mieli plany i marzenia, przeżywali swoje pierwsze miłości i przyjaźnie. Nie miało znaczenia czy ktoś jest Żydem, Niemcem czy Polakiem, byli po prostu przyjaciółmi. Niestety woja zmieniła wszystko. Lata później Justyna, wnuczka Adeli, poznaje historię swojej babci i jej przyjaciółki. Ta historia odmieni Justynę na zawsze.
 6. „Patolodzy” – Paulina Łopatniuk (Wydawnictwo Poznańskie)
  Paulina Łopatniuk, autorka popularnego bloga Patolodzy na klatce schodowej, w swojej książce „Patolodzy” prowadzi czytelnika w wewnętrzny świat ludzkiego organizmu zaczynając od tkanek rozłożonych na szkiełku pod mikroskopem, aż po sekcję zwłok w prosektorium. Opowiada bardzo obrazowo i porusza trudne medyczne zagadnienia w sposób interesujący. W „Patologach” znajdziecie odpowiedzi m.in. takie pytanie jak czy gdzieś w naszych organizmach mogą kryć się pozostałości brata bliźniaka, dlaczego londyński kominiarze często chorowali na raka moszny, oraz czy istnieje możliwość, aby guz powiększył się dwukrotnie w ciągu doby.
 7. „Ucho igielne” – Wiesław Myśliwski (Wydawnictwo Znak)
  Najnowsza i długo wyczekiwana powieść autorka „Traktatu o łuskaniu fasoli. „Ucho igielne” jest niezwykle przenikliwą i głęboką prozą, w której czułość wobec człowieka przeplata się w wymiarem symbolicznym. Określana jest mianem poruszającej medytacji na losem, pamięcią, spotkaniem młodości ze starością, a także z intymnymi relacjami. W książce Myśliwskiego odbija się duża część polskiej historii z jej wszystkimi elementami i z tym co w niej bolesne i dramatyczne.
 8. „Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman (Wydawnictwo Literackie) 
  Wojciech Tochman przedstawia w „Pianiu kogutów, płaczu psów” świat po ludobójstwie oraz Kambodżę po Pol Pocie. Mieszkańcy Kambodży przez lata byli prześladowani i mordowani, Khmerzy zabijali Khmerów. Ci, którzy przetrwali zostali sami, bez domu i bliskich. Niedaleko miejsc tragedii stoją świątynie odwiedzane przez miliony turystów z całego świata. Autor precyzyjnie, ale także wrażliwie opowiada o ludziach, których odwagę złamano na zawsze i o bólu, którego ukojenie nie jest możliwe.
 9. „Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz (Wydawnictwo FILIA)
  Remigiusz Mróz w „Listach zza grobu” pokazuje, że największe tajemnice zawsze drzemią w małych, niepozornych miasteczkach. Lata po śmierci ojca Kaja Burzyńska nadal otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał o to wcześniej zlecając coroczną wysyłkę w tym samym dniu, pozornie zupełnie przypadkowym. Po jakimś czasie Kaja zaczyna traktować to wyłącznie jako tradycję, aż do momentu, kiedy w listach dostrzeże drugie dno. Do miasteczka po przeszło dwudziestu latach powraca Seweryn Zaorski, patomorfolog. Kupuje dom rodzinny Kai i w zniszczonym garażu znajduje skrytkę z materiałami rzucającymi zupełnie nowe światło na sprawę sprzed lat.
 10. „Okrutny książę” – Holly Black (Wydawnictwo Jaguar)
  „Okrutny książę” jest powieścią Holly Black, znanej z bestsellerowych „Kronik Spiderwick”, serii fantastyki młodzieżowej. Losy trzech sióstr zostały odmienione przez krwawą zbrodnię. Zostają porwane do magicznego świata elfów, Elysium. Jude chce za wszelką cenę odnaleźć swoje miejsce w krainie gardzących nieśmiertelnikami elfów. Największą pogardę wobec dziewczyn przejawia książę Carden. Jude rzuca Cardenowi wyzwanie. Z tej decyzji nie będzie już odwrotu. Dziewczyna zostanie wciągnięta w sieć intryg, spisków i podstępów.
 11. „Historia bez cenzury 4” – Wojciech Drewniak (Znak Horyzont)
  Kolejna, czwarta już odsłona arcyzabawnych i wciągających lekcji historii udzielanych przez Wojtka Drewniaka. Tym razem tematem książki jest średniowiecze – pełne epidemii, porwań, rycerstwa, szlacheckich rodzin czy gwałtownych wojen. Jak zawsze ostro i bez cenzury.
 12. „Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski (Wydawnictwo Znak)
  „Dziewczyna o czterech palcach” to pierwsza w dorobku Marka Krajewskiego powieść szpiegowska, a także elektryzujący powrót znanego ze wcześniejszych powieści „Łyssego”, czyli Edwarda Popielskiego. Akcja powieści toczy się w przeważającej części w 1922 roku. Kresy są terroryzowane przez Marcina Zarana-Zaranowskiego, komunistycznego dywersanta o niespotykanej charyzmie. Edward Popielski zostaje wciągnięty w misję, której celem ma być zakończenie działalności dywersanta.

 

Leave a Comment