MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego –  coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 Listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu e Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Najwięcej ludzi posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński.  W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński.

W Polsce to święto obchodzone jest już po raz dziewiętnasty. W 2012 roku wystartowała kampania społeczna „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. W 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: „Język polski jest ą-ę”. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.

21 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego  klasa II eTm uczestniczyła w wykładzie pana Tomasza Kaszy z Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „Dwudziestolecie Międzywojenne – rys epoki” w ramach „Seminarium o Języku Ojczystym”.

Natomiast dzień później odbył się konkurs językowy „Z polszczyzną za pan brat”,  w który wzięło udział 20 uczniów z różnych klas. W  potyczkach językowych najlepszy okazał się Dominik Przybylak z klasy I cT, któremu serdecznie gratulujemy.  Organizatorami konkursu były panie Barbara Piotrowska i Monika Kulon.

Leave a Comment