Lekcje muzealne

LEKCJE MUZEALNE

W dniach od 19 września do 25 października bieżącego roku szkolnego młodzież klas drugich, trzecich i czwartych „samochodówki” uczestniczyła w lekcjach muzealnych. Dział Edukacji Muzealnej Muzeum – Zamku w Łańcucie przygotował, jak co roku, ofertę edukacyjną będącą suplementem humanistycznej wiedzy podręcznikowej

  • Malarstwo mitologiczne i biblijne
  • Interpretacja rzeźby – warsztaty
  • Historia szlachecka 1811-1812 („Pan Tadeusz”)
  • Obyczaje i zwyczaje w dawnej Polsce
  • Trzy spojrzenia – trzy obrazy (interpretacja dzieła malarskiego)
  • Stylowy zamek

Uczniowie uczestniczyli w atrakcyjnych zajęciach, które łączyły w sobie elementy typowego wykładu lekcyjnego i „zwiedzania”. Młodzi ludzie mieli poprzez kontakt ze sztuką możliwość wykazania się w twórczym myśleniu. Najstarsze klasy technikum dokonywały analizy dzieła malarskiego, co stanowi nieocenioną pomoc w przygotowaniach do egzaminu maturalnego z języka polskiego.
Do ciekawych zajęć zaliczyć można i te, które przebiegały w formie spaceru po wnętrzach pałacowych. Uczniowie poznawali obyczaje, sztukę, muzykę i życie codzienne mieszkańców dawnej Polski. Niepowtarzalna sceneria wnętrz muzealnych gwarantowała zarówno uczniom jak i opiekującym się nimi nauczycielom wiele doznań estetycznych.

Jesienna pogoda sprzyjała naszym wycieczkom edukacyjnym i mimo że otoczenie Zamku przypominało „plac budowy”, to z pewnością będziemy korzystać z kolejnych ofert edukacyjnych, by po zajęciach móc pospacerować po parku zamkowym.

 

Tekst: mgr Barbara Piotrowska

Zdjęcia: DD

 

Leave a Comment