Konkurs językowy „Międzynarodowy dzień języka ojczystego”

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego już po raz 18. Święto to ustanowiło UNESCO na pamiątkę dramatycznych wydarzeń w 1952 roku w Dhace, stolicy Bangladeszu – wówczas należącego do Pakistanu. Tego dnia zginęło pięciu studentów podczas pokojowych demonstracji, których uczestnicy postulowali, by język bengalski został uznany za urzędowy.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest również okazją do promowania oraz chronienia różnorodności językowej, a także kulturowej świata w dobie wszechobecnej globalizacji. Przy tej właśnie okazji zwraca się uwagę społeczeństw na problem wymierania języków i kultur. Dlatego też w 2010 roku UNESCO opublikowało Atlas języków zagrożonych. Podano w nim aż dwa i pół tysiąca języków zagrożonych wymarciem. Spośród języków europejskich dotyczy to np.: irlandzkiego, karelskiego, jidysz, lombardzkiego czy  korsykańskiego.

Również w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i z tej właśnie okazji 21 lutego odbył się konkurs językowy „Z polszczyzną za pan brat”, który przygotowały i przeprowadziły panie Monika Kulon i Barbara Piotrowska. Wzięło w nim udział 25 uczniów z różnych klas.  Po sprawdzeniu prac jury wyłoniło zwycięzców:

  • I miejsce zdobył: Bartosz Techman z IV eTm
  • II miejsce ex aequo zdobyli: Hubert Michno z IV eTm i Wojciech Tryczyński – Wróbel z IV cTw.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród książkowych.

 

Leave a Comment