Ferie z książką

Serdecznie zapraszamy do szkolnej biblioteki! Zbliżające się wielkimi krokami ferie to doskonała okazja, by sięgnąć po książkę, niekoniecznie z kanonu lektur… Przyjdź i poszperaj w nowościach – z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Oto nasze propozycje:

Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat

Steven Johnson

Książka ta przedstawia fascynujący świat małych i wielkich odkryć. Udziela odpowiedzi na pytania,
które wynalazki miały największe znaczenie dla historii ludzkości, co tak naprawdę wpłynęło na nasz rozwój, jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, jakim cudem dotarliśmy tak daleko?.
Przeczytacie tutaj o  niezwykłej historii zwykłych przedmiotów – tych, z których korzystamy każdego dnia, o geniuszach z przypadku i zbawiennych pomyłkach, kuriozalnych koncepcjach i niespodziewanych efektach. Przekonacie się, że każde wielkie osiągnięcie było poprzedzone maleńkim odkryciem. Taka jest właśnie historia innowacji.

Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone. Część 1

Michał Zawadka

Publikacja swoją treścią pyta, odpowiada, prowokuje do myślenia i działania. Rozwiązuje problemy, dzięki niej młodzi ludzie mogą zbudować  wiarę w siebie i zainspirować się do działania.
Otrzymają narzędzia, dzięki którym nauczą się wyznaczać i zdobywać cele oraz zarządzać czasem i pieniędzmi. Autor wskazuje, jak budować wartościowe relacje i podejmować odpowiednie decyzje. Czytelnicy poznają techniki sztuki przemawiania, zagłębią się w sztukę myślenia i zmierzą się z barierami, które hamują ich w życiu.

Świat według Clarksona: Tak jak mówiłem…

„Świat według Clarksona. Tak jak mówiłem…” to książka jednego ze sławniejszych showmanów w Wielkiej Brytanii, który jest znany z programu telewizyjnego „Top Gear”.
W książce możemy znaleźć interesujące przemyślenia autora na temat obecnej sytuacji politycznej, w którą angażują się kraje europejskie odnośnie pomocy humanitarnej w Syrii. Przez swój sarkastyczny humor autor powołuje się  na logiczne myślenie, oraz ogólnie pojęty racjonalizm w działaniach państwowych, które coraz częściej nie mają logicznych podstaw. W książce poruszane są również fakty z dzisiejszej sytuacji w Wielkiej Brytanii, której sam autor nie mógł pominąć, ponieważ jest jej obywatelem. Sama książka mimo że ma wydźwięk bardzo prześmiewczy to potrafi w bardzo przystępny dla czytelnika ukazać problemy dzisiejszego świata z perspektywy sarkastycznego starego Brytyjczyka, który ukazuje swój pogląd na tą sytuację. Jest to idealny wybór dla miłośników Top Gear i każdej osoby będącej fanem Jeremiego Clarksona, oraz jego niepowtarzalnego sposobu bycia i humoru.

Wszystko za Everest

Jon Krakauer

Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie. Jon Krakauer przeżył.

Książka „Wszystko za Everest” trafiła na listy bestsellerów, ale wywołała też wiele kontrowersji. Stała się także źródłem inspiracji dla filmowców. Sama tragedia zaś – mimo że wydarzyła się prawie dwadzieścia lat temu – wciąż budzi emocje. Problemy opisane przez Krakauera przybrały jeszcze na sile: w komercyjnych wyprawach na Everest bierze udział coraz więcej osób, nie bacząc na zagrożenia i skutki ludzkiej ekspansji w najwyższych górach świata.

Fakty do kupy. 1003 ciekawostki do przetrawienia na osobności

Cary McNeal

Książka to zbiór zabawnych i przerażających wiadomości o świecie, o człowieku. Nie zabraknie w niej informacji o celebrytach, , Internecie, klaunach, seryjnych mordercach,  Elvisie.

Kiedy płaczą świerszcze

Charles Martin

„Kiedy płaczą świerszcze” to trzymająca w napięciu, poruszająca powieść o heroicznej walce, sile przyjaźni i niegasnącej nadziei. Książka warta polecenia.

Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury

Tristan Gooley

Książka ta dedykowana jest tym, którzy kochają przyrodę i każdą wolną chwilę spędzają na świeżym powietrzu. Zmieni ona zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę. Rośliny, niebo, zwierzęta… to niewyczerpane źródła informacji na temat otaczającego nas świata. Książka ta zawiera 850 wskazówek by zrozumieć język natury, spowoduje, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością.
Jeśli chcecie wiedzieć, jak przemienić liść drzewa w kompas, by dojść do celu? Jak znaleźć najbliższe miasto za pomocą nocnego nieba?  Jak prognozować pogodę, obserwując zachowanie owadów?

Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Nieboszczyk wędrowny

Małgorzata J. Kursa

Powieść opowiada o młodych farmaceutach, Marylce i Sławku, którzy w dość osobliwych okolicznościach weszli w posiadanie apteki. Bohaterom  marzyło się spokojne, bezstresowe życie. Niestety ich szczęście szybko zakłócił wędrujący trup…
Książka „Nieboszczyk wędrowny” to pełna czarnego humoru powieść o dziwnym nieboszczyku i jeszcze dziwniejszym mordercy.

Osobliwy dom pani Peregrine

Ransom Riggs

„Osobliwy dom pani Peregrine” to trzymający w napięciu thriller.

Jest to wywołująca dreszcz emocji i grozy opowieść o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanym niegdyś przez równie tajemnicze dzieci.
Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z nich, przyjeżdża na wyspę, żeby za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. Czy Jakub zmierzy się z potworami ze swoich snów? Czy osobliwe dzieci ze starych fotografii pokazywanych przez dziadka naprawdę istniały? Co jest bajką, a co prawdą? Co jest faktem, a co urojeniem? Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie w książce „Osobliwy dom pani Peregrine”.

W świetle księżyca

Dean Koontz

Książka  „ w świetle księżyca” to powieść, która łączy fantastykę z trillerem.

Spokojny malarz, Dylan O’Conner, zostaje napadnięty przez zamaskowanego napastnika, który w pokoju motelowym aplikuje mu tajemniczy zastrzyk. Wkrótce dowiaduje się, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo – musi uciekać przed bezwzględnymi mordercami, którzy nie cofną się przed niczym, by wyeliminować każdego, kogo dostał się w ręce obłąkanego „doktora”. W ucieczce towarzyszy mu cierpiący na autyzm młodszy brat oraz Jilly, dziewczyna, której również wstrzyknięto tajemniczą substancję. Bohaterowie muszą stawić czoła nie tylko pościgowi, ale także dziwnym, niepojętym zmianom, jakie zaczynają zachodzić w ich organizmach na skutek działania zastrzyku. Wbrew własnej woli stają się uczestnikami wydarzeń, które na pozór nie mają żadnego związku z grożącym im niebezpieczeństwem.

Sztorm

Clive CusslerGraham Brown

„Sztorm” to powieść sensacyjna.

Rok 1943, Ocean Indyjski. Amerykański frachtowiec atakowany przez japońskie myśliwce znika z oczu nieprzyjacielskim pilotom w sercu gwałtownego sztormu – a wraz z nim jego tajny ładunek…
Rok 1967, Jemen. Tajemniczy napastnicy atakują pustynną oazę i mordują rodzinę Beduinów. Ktoś jednak uchodzi z życiem…
Rok 2012, Ocean Indyjski. Troje naukowców z NUMA dokonuje niepokojącego odkrycia. Zaraz potem centrala traci z nimi kontakt…
Kurt Austin i jego załoga rozpoczynają poszukiwania. Od pływającej wyspy na Malediwach, po podziemny kompleks pod piaskami arabskiej pustyni idą tropem niebywałego wynalazku i obłędnego planu, którego realizacja może oznaczać zmianę klimatu na Ziemi i śmierć milionów ludzi.

Pielgrzym

Terry Hayes

Książka ta to świetnie przemyślany triller.

„Pielgrzym” to kryptonim człowieka, który oficjalnie nie istnieje. Dawniej dowodził tajnym wydziałem wewnętrznym amerykańskiego wywiadu. Zanim wycofał się ze służby i zniknął, zawarł swe zawodowe doświadczenie w niezrównanej książce na temat technik śledczych. Nie przewidział jednak, że posłuży ona jako podręcznik mordercy…
Młoda kobieta zamordowana w podrzędnym hotelu na Manhattanie.
Mężczyzna publicznie ścięty w Arabii Saudyjskiej.
Oczy skradzione żywemu człowiekowi pracującemu w tajnym syryjskim laboratorium badawczym.
Dymiące ludzkie szczątki na zboczu góry w Hindukuszu.
Spisek, którego sednem jest przerażająca zbrodnia przeciwko ludzkości.
Jedna nić, która łączy wszystkie te sprawy.
Jeden człowiek, który podejmie wyzwanie.
Pielgrzym.

 

Leave a Comment