Wyjazd do Oświęcimia

W miejscu, które jest

„KRZYKIEM ROZPACZY I PRZESTROGĄ DLA LUDZKOŚCI”

6 listopada bieżącego roku szkolnego uczniowie klasy 4eTM i ochotnicy z innych klas ZSSam. pod opieką pani Barbary Piotrowskiej oraz pana Dariusza Chyły udali się na wycieczkę do Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady był nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Konzentrationslager (KL) Auschwitz utworzony został w połowie 1940 roku przez okupacyjne władze niemieckie na przedmieściach Oświęcimia, polskiego miasta, które zostało włączone przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. W szczytowym okresie działania – w 1943 r. – kompleks obozów Auschwitz składał się z trzech głównych części: Auschwitz I, Auschwitz – Birkenau, Auschwitz – Monowitz oraz kilkudziesięciu mniejszych podobozów. 27. stycznia 1945 r. Armia Czerwona doprowadziła do oswobodzenia więźniów tegoż obozu koncentracyjnego.

Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu powstało w lipcu 1947 roku. Obejmuje tereny o łącznej powierzchni 191 hektarów. W 1979 r. Na wniosek Polski tereny byłego obozu wpisano na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.

Maturzyści naszej szkoły na miejscu wysłuchali wykładu przewodnika – pani Zofii. Mieli możliwość zobaczenia więziennych baraków, bloku śmierci, komór gazowych, celi, w której przed śmiercią przebywał ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Przed ścianą śmierci uczniowie zapalili znicza, złożyli hołd ofiarom hitlerowskich zbrodni.

Te miejsca, gdzie zabijano „człowieka (…) jak zwierzę”, gdzie ginęły „furgony porąbanych ludzi” pozostaną w pamięci wszystkich przez wiele lat, a maturzystom lepiej pomogą zrozumieć tzw. literaturę obozową.

Wizyta w Miejscu Pamięci w Oświęcimiu stanowiła zarówno dla nauczycieli jak i uczniów Samochodówki niezwykle cenne, istotne dla kształtowania osobowości człowieka przeżycie.

Leave a Comment