Teatr FORMA w Zespole Szkół Samochodowych

TEATR FORMA W ZESPOLE SZKÓŁ SAMOCHODOWYCH

10 października 2019 r. gościliśmy w szkole aktorów teatru Forma z Białegostoku. Przygotowali dla naszych uczniów dwa spektakle „Ferdydurke” oraz „Dziadów” cz.III.

Obydwa spektakle zostały przygotowane pod okiem profesjonalnego reżysera z zachowaniem praw autorskich do obu scenariuszy. Występ skierowany był do młodych ludzi, którzy oba utwory uważają za trudne i niezrozumiałe.

Przedstawienie „Dziady” cz.III zawierało w sobie dużo sugestywnych scenograficznych obrazów i ciekawych form lalkowych. Nie odbyło się to kosztem sensów zawartych w dramacie A.Mickiewicza, ponieważ najważniejsze wątki utworu były pokazane (scena więzienna, Wielka Improwizacja Konrada, widzenie ks.Piotra, scena z Salonu Warszawskiego). Celem spektaklu wydawała się nie tylko chęć przybliżenia „Dziadów”cz.III jako wybitnego dzieła wieszcza narodowego, ale przede wszystkim spojrzenia na to dzieło od strony bohaterów – ich problemów, dylematów, wątpliwości, ambicji, marzeń (wartości tak bliskich współczesnemu młodemu człowiekowi).

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to natomiast walka z formą, która jest wynikiem postaw, jakie przybieramy wobec innych ludzi oraz postaw, jakie ci ludzie przybierają wobec nas. Jest to więc sztuczna konwencja, gra pozorów, które jednostka przyjmuje jako wzór zachowania. Według Gombrowicza każdy z nas gra, bo „nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę”. Przedstawienie było swego rodzaju grą z publicznością, aktorzy utrzymywali z widzami bezpośredni kontakt. Oczywiście w spektaklu nie zabrakło masek, które doskonale obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, utrudniających ludziom codzienną komunikację.

Dla młodzieży była to swoistego rodzaju „powtórka” lektur obowiązkowych przed maturą. Z pewnością w przyszłości też skorzystamy z takiej formy poznawania literatury.

mgr Barbara Piotrowska

Leave a Comment