Przedsiębiorczy mechanik – wycieczka do Drezna

Symbolem Drezna jest bez wątpienia Zwinger. Oraz Anioły. Budowę tej perły architektury rokoko zlecił August Mocny. Nie chciał jednak, by była to jego siedziba, ale żeby Zwinger pełnił funkcje reprezentacyjne, aby organizować tu wspaniałe wydarzenia, czy przyjęcia. Na terenie kompleksu mieszczą się muzea i galerie tj. Galeria Starych Mistrzów,  Muzeum Porcelany, Salon Matematyczno-Fizyczny. Z tarasu rozpościera się widok na dziedziniec z jednej i Pałac Rezydencyjnym z drugiej strony i prowadzącej do Zwingeru Bramy Koronnej. Obok Pałacu Rezydencyjnego znajduje się „Orszak książęcy” wykonany na 25 tysiącach  kafelków z miśnieńskiej porcelany.

Kolejnym etapem wycieczki był Frauenkirche zniszczony niemal doszczętnie podczas bombardowań w czasie drugiej wojny światowej.  W  2005 roku kościół został na nowo poświęcony i oddany mieszkańcom Drezna zarówno dla celów sakralnych, jak i kulturalnych. Przy odbudowie wykorzystano te oryginalne XVIII- wieczne fragmenty, które zdołano ocalić. Widać to po ciemniejszych elementach odznaczających się z na jasnej fasadzie świątyni.

Spacerując Tarasami Brühla podziwialiśmy widok na przeciwległym brzegu Łaby oraz Albertinum – muzeum sztuki w Dreźnie. Tarasy kończą się  w okolicach katedry św. Trójcy nazywanej też kościołem dworskim. Budowla została wzniesiona przez Augusta III Sasa. Wewnątrz znajduje się krypta Wettynów – pochowano tu m.in. króla Polski Augusta III oraz serce jego ojca Augusta II. Za katedrą znajduje się duży plac Teatralny z gmachem Opery.

Mimo niesprzyjającej pogody spacer po Dreźnie dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

Leave a Comment