Akcja – Maraton Pisania Listów Amnesty International

Zapraszamy  uczniów do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów, którego celem jest wsparcie, obrona młodych ludzi, którzy przeciwstawiają się niesprawiedliwości i dyskryminacji w swoich krajach.

Maraton odbędzie się w bibliotece szkolnej w dniach: 2 XII w godzinach 9.40-10.25, 12.20-13.05 oraz 3 XII o godzinie 8.50. Nauczycieli prosimy o wyrozumiałość i zwalnianie zainteresowanych akcją uczniów.

Informacji na  temat Maratonu Pisania Listów udziela Karol Krupa, uczeń klasy II eTm – członek  Młodzieżowej Rady Miasta Rzeszowa oraz zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego ZSS w Rzeszowie.

Opiekun Samorządu Szkolnego

Anna Jaworska- Strzelec

 

Maraton Pisania Listów – informacje

Już od 29 listopada do 15 grudnia w całej Polsce będziemy pisać w obronie osób, których prawa człowieka zostały złamane. Już teraz poznaj bohaterki i bohaterów tegorocznego Maratonu Pisania Listów i stań w ich obronie.

W tym roku na Maratonie Pisania Listów będziemy pisać listy w 10 sprawach, których bohaterami i bohaterkami są młodzi ludzie. Wielu z nich to odważni obrońcy i obrończynie praw człowieka, którzy domagają się lepszego życia dla siebie i swoich społeczności, którzy przeciwstawiają się niesprawiedliwości i dyskryminacji.

  • Yasaman Aryani z Iranu została skazana na 16 lat więzienia za sprzeciw wobec przymusowemu noszeniu hidżabu.
  • Młodzież z Grassy Narrows z Kanady walczy o przetrwanie swojej Rdzennej Wspólnoty Anishinaabe, której zdrowie i dziedzictwo od dekad są rujnowane przez zatrute rtęcią rzeki i zasoby rybne.
  • Marinel Sumook Ubaldo z Filipin, kiedy jej społeczność dotknął śmiertelny w skutkach Tajfun Yolanda, zaczęła działać, aby rządy państw walczyły z kryzysem klimatycznym.

To tylko niektóre z osób, które potrzebują Twojego wsparcia.

 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

 

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji na całym świecie. W całej Polsce w 854 miejscach napisaliśmy 308 974 listy!

Leave a Comment